Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Akıllı Kediler

GÜMÜŞSÜ BİR HALEYLE IŞILDAYAN TÜYLERİ ve yeşil ışıklar saçan iri gözleriyle Korat kedisi, yürüyen bir mücevher gibidir. Tayland hükümeti Korat kedisini resmen milli servet ilan etmiştir. Tayland tarihinin Ayudha döneminde (MS 13501767) yaratılmış “Kedi ı Şiirleri” adlı bir elyazması ta “iyi şans” kedileri resmedilmiştir ve Tayland dilinde “SiSawat” diye anılan Korat kedileri de bunların arasındadır. Korat kedilerinin “bulutlara benzeyen yumuşacık tüylerinin uçları gümüş gibidir” ve “gözleri nilüfer yapraklarının üstündeki çiy damlaları gibi parıldar.”

En saf ırklardan bîri olan Koratların fiziksel görünümü yüzyıllardır hiç değişmemiştir. Bugün tüm Koratlar gümüş grisidir ve tümünün soyu Tayland’a dayanır. Bu kediler, belki de zengin miraslarının bir yansıması olarak, tamamen kendi ırklarına özgü kişilik özellikleri taşırlar.

Korat kedileri yüzyıllarca insanlarla iç içe yaşarine türüne az rastlanır derecede bağlı çıkararak onlarla iletişim kurarlar.

Korat kedisi “dinleyen” bir kedidir—her zaman tetiktedir ve tedbiri asla elden bırakmaz. Bütün dünya Korat’ın etrafında döner ve genellikle sakin bir evi tercih eden bu kediler, insanlara ayak uydurmak yerine İnsanların onlara ayak uydurmasını beklerler.

Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

Koratlan tanımlarken ilk sözü edilen özelliklerden biri zekâdır. Çoğu kedi içgüdülerine dayanarak zekice davranabilir, ama Koratlar yaratıcıdır. Sözcükleri kolayca öğrenir, fırlatılan şeyleri getirir ve istedikleri dolaba girebilirler. Dünyanın her yerindeki Korat hayranlan, kedilerinin sıra dışı hafızası, düşünme yetenekleri ve sorun çözme becerileriyle ilgi hikâyeleri birbirieriyle paylaşmaktan zevk alırlar.

Seattle’da yaşayan bir çift, tekne yolculuklarına çıkarken Korat kedilerini de her zaman yanlanna alırlardı. Kedinin tasması ve kayışı olmadan güverteye çıkması yasaktı. Güverteye, onların yanına gelmek istediğinde, tasmasını ve kayışını ağzına alır ve pencerenin önüne taşırdı.

Korat yavrulan kendi sahiplerini kendileri seçmek isterler. Korat kedisi yavruları onlaıia ilgilenen birine gösterildiğinde yavrulann hepsi de meraklı davranırlar, ama çoğunlukla içlerinden bir tanesi bu kişinin “kendi” insanı olduğuna karar verir. Diğer yavrular kayıtsız ya da çekingen dururken, bu yavru kucağa tırmanmaya, belki saç çiğnemeye ve karşı koyulmaz şirinlikler yapmaya başlar.

Bu olağanüstü kediler, gerek sevimli kişilikleri, gerek çarpıcı güzellikleriyle bugün de insanlardan büyük değer görmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu