Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Kedilerde Oyuncağın Önemi

Beş yaşındaki kedim Indie, enerjisiyle beni yorgun düşü I rüyor. Ona ilgi göstermeye yeterince zaman ayırdığım halde, oyun oynamamız için bana sürekli sataşıyor. Indie’nin gidip gelip patisiyle beni dürtüklemesinden rahatça oturup bir kitap okuyamıyorum. Bana kedimi meşgul edecek bazı güvenli oyuncaklar önerebilir misiniz?

Öyle görünüyor ki kedinizin içinde bir Labrador I yavrusu saklı! Çoktan yetişkin oldukları halde oyun tutkularını yitirmeyen kedilerin haberlerini almak beni her zaman gülümsetiyor. Bununla birlikte, kediniz tarafından rahatsız edilmeden oturup ınızı okumak, televizyon izlemek ya da bilgisayar başında çalışmak istemenizi anlayışla karşılıyorum.

Indie, hareket ihtiyacı çok yüksek bir kediye benziyor. Kediler spor salonlarına kabul edilmediklerine göre de, spor salonunu kedinizin ayağına getirmek size düşüyor. Elbette, kedinizin avlaması için eve canlı bir fare getirmekten ya da tırmanması için salonun orta yerine bir ağaç dikmekten söz etmiyorum. (Gerçi her ikisi de Indie nin çok hoşuna gidebilirdi!) Ancak, evin içinde kedinizin üstüne sıçrayabileceği birkaç yüksek yer olmasını sağlayın birkaç seviyeli, halı kaplı bir kedi ağacı ya da televizyon odasının bir duvarına monte edeceğiniz bir raf gibi.

Yapabileceğiniz başka bir şey de, kedinizi kendi mamasıyla oynamaya teşvik etmektir. Kuru mamayı mama kabina boşaltmak yerine, yemek saatini bir define avına dönüştürün. Mama tanelerini teker teker merdiven basamaklarına dizin ya da evinizdeki uzun bir koridora aralıklı olarak yerleştirin. Ayrıca, plastik ödül toplarının içine lezzetli ödüller doldurabilirsiniz. Kediniz patisiyle topu iteleyince top hareket eder ve ödül tanecikleri içinden birer birer dökülür. Size de, oturup Indie nin av macerasını izlemek kalır.

Catnvp dergisinin editörü olarak, oyuncaklar da dahil çeşitli ürünleri kedi dostlarımız için test etme keyfini yaşıyorum.

Catnif dergisi test ekibi kedilerinden tam not almış ürünlerden bazıları aşağıdaki gibi sıralanıyor:

KUTU İÇİNDE TOPLAR. Bu oyuncaklar, kediler için yapılmış Rubik küplerine benzer. Bunların daha çok tutulan türleri, üst ve yan yüzeylerinde delikleri olan, dikdörtgen biçimli mukavva kutulardır. Bu deliklerden içeriye, kedinizin patisiyle çıkarmaya çalışması için oyuncak toplar atabilirsiniz.

TOPLU HALKA OYUNCAK. Kovalamayı seven kediler için bu oyuncağı deneyin. Sert plastikten halka biçimli bir yuvanın içine oturtulmuş bir top, kedinin her pati vuruşunda fırıl fırıl döner. Bunlardan bazılarının orta kısmında, tırmalamaya uygun mukavva yüzeyler bulunur. Böylece kediler bir yandan top kovalarken bir yandan da tırnaklarını bileyebilirler.

HAREKETLİ OYUNCAKLAR. Bunlar, böceklerin hareketini taklit ederek düzensiz hareketler yapan pilli ve uzaktan kumandalı oyuncaklardır. Bazılarına, Garfield gibi popüler çizgi kedi kahramanların biçimi verilmiştir.

Ve son tavsiyem: Bunların dışında lütfen, her gün 10 15 dakika kadar kedinizle birebir oyun oynamaya vakit ayırın. Clicker eğitimiyle Indieye birkaç komut öğretin ya da onu kapalı alan çeviklik etkinlikleriyle tanıştırın, (bak. Clicker Eğitimi Başlıyor, s. 300 ve Açılın, Sporcu Kediler Geliyor s. 305.) Kedinizin kendine güvenini artırmak ve onu formda tutmak için payınıza düşeni yapmaya çalışın. Unutmayın, bu oyalayıcı oyuncaklar ne kadar değerli olsalar da, oyuncu kedinizle paylaştığınız o özel anların yerini asla tutamazlar!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu