Genel Kültür

Kezzap Nedir? Kezzap Nerelerde Kullanılır?

Kezzap adını son zamanlarda haberlerde sıkça duymaya başladık. Bu da akıllara Kezzap Nedir, niçin kullanılır sorusunu getirtti. En kısa tanımıyla Kezzap halk arasında Nitrik Asite verilmiş bir addır. Kezzap her ne kadar zararlı ve tehlikeli bir madde olarak akıllara gelse de aslında birçok alanda kullanılmaktadır.

Kezzap Nedir?

Kezzap kimyada HNO₃ formülü ile ifade edilen Nitrik Asit adlı bileşiğin halk arasındaki adıdır. Kezzap sanıldığı gibi insanların yüzünü kıymaya çeviren bir madde değildir. Günümüzde genellikle amonyum ile nötralize edilerek amonyum nitrat adındaki maddeyi oluşturmak için kullanılır. Amonyum nitrat ise gübre yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Kezzabı Kim Buldu?

Kezzabın ilk olarak 1648 yılında Alman kimyacı Johann Rudolf tarafından keşfedildiği düşünülmektedir. 1901 yılında Wilhelm Ostwald adındaki nobel ödüllü kimyager Ostwald Süreci (Ostwald Process) adı verilen yöntemi icat etti. Bu yöntem nitrik asit sentezinde kullanılmakta ve modern kimyanın temellerinden birini oluşturmaktadır.

Kezzap Nerelerde Kullanılır?

Genel Kültür

Kezzabın yani nitrik asitin birçok farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

  • Kezzabın amonyum ile nötralize tepkimesine girmesi sonucu ürün olarak amonyum nitrat maddesi oluşur. Bu madde gübre üretimi için gerekli temel maddelerden biridir. Yani gübre üretiminde kezzabın rolü çok büyüktür.
  • Kezzap bazı patlayıcı maddelerin (dinamit, barut gibi) üretiminde de kullanılır.
  • Metalleri dağlama özelliğine sahip olmasından dolayı bu amaçla da kullanılır.

Kezzap Cilde Zarar Verir Mi?

pH değeri 7’den küçük olan maddeler asit diye adlandırılır. Asitlerin cildi aşındırma etkisi vardır. pH değeri küçüldükçe asitlik özelliği artar. Kezzabın pH değeri 0,3’tür yani asitlik özelliği çok yüksektir. Bundan dolayı cilt ile teması durumunda cildi tahriş edebilir ve kalıcı hasarlara yol açabilir.

Kezzap maddesini mümkün oldukça evinizde bulundurmamanızı tavsiye ediyoruz. Kezzap maddesi vücudunuza temas eder ise hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeyi ve doktorunuzun kontrolünde tedaviye başlamayı ihmal etmeyin.

Bu makalemizde Kezzap nedir, Kezzap nerelerde kullanır gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık. Konu hakkında merak ettiğiniz bir şey var ise yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu