Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Tekir Kedi Özellikleri

Tekir kedi kül renginde veya boz olan, genellikle kafasının ön kısmında M harfini andıran deseni olan bir kedi ırkıdır. Afrika vahşisi ve Avrupa’ nın mahalli vahşi kedisinin karışımıdır. Sokak kedilerinin bir çoğu bu ırktan olmaktadır. Saf bir ırk değildir ve buna rağmen değişik özellikler sergileyebilirler. Bugün Dünya’ nın hemen herm köşesinde tekir kedilerine rastlanmaktadır. Ülkemizde bir çok evde beslenen tekir kedileri sahipleri tarafından çok sevilmektedir. Son yıllarda çok ilgi görmektedir.

Tekirlerin hastalıklara dayanıklılığı diğerlerine göre daha fazladır. Tekir kedileri henüz yavru ike alınıp eğitimi verilmelidir. Küçük yaşta eğitilen tekirler daha ılıman ve sevecen olacaklardır. Dalgalı bir tüy yapısına sahip olan tekirlerin, tüy bakımı da son derece zahmetsizdir. Tıpkı diğer kediler gibi tüylerinin taranması yeterli olacaktır.

Tekirlerde dişiler üç renkli olurlar. Bir çoğunda beyaz puantiyeler bulunmaktadır. Bu nedenle bir çoğunun rengi birbirinden farklıdır. Yaz aylarında tüylerini dökmeye başlarlar. Tekirlerin hemen hepsi cins kedilerin karakter özelliklerini taşıyabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu