Teknoloji

VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar?

Günümüzde devletler bazı internet sitelerine sansür uygulamakta, o web sitelerine erişimi kısıtlamaktadır. Bu durumu aşmak isteyen kullanıcılar ilk olarak vpn tabiri ile karşılaşıyor. Peki bu engelleri kaldırmaya yarayan vpn nedir, vpn nasıl kullanılır?

VPN Nedir?

VPN kısaltmasının açılımı Virtual Private Network yani Sanal Özel Ağ‘dır. En basit tabiriyle size internette farklı bir ip adresi üzerinden dolaşma imkanı sunan hizmete VPN denir. Bu hizmeti kullanmanız durumunda internete bir aracı sunucu ile bağlanmış olmaktasınız. Bundan dolayı engellenmiş sitelere erişim sağlamanızı mümkün kılmaktadır.

Ayrıca VPN’in güvenlik amacıyla kullanıldığı durumlar da bulunmaktadır. VPN üzerinden bağlantı yaptığınızda tüm bilgiler uzak sunucuda şifrelendiğinden hackerların bilgilerinizi ele geçirmesini daha güç bir hale getirmektedir.

VPN Ne İşe Yarar?

Teknoloji

VPN nedir tanımında da belirttiğimiz üzere birden fazla kullanım amacı bulunmaktadır. En çok kullanıldığı alanlar aşağıda listelenmiştir.

1.) Yasaklı Sitelere Giriş

Dönem dönem devletler bazı web sitelerine erişimi yasaklamaktadır. Bu durumda o siteye erişim sağlamak için VPN veya proxy kullanmamız gereklidir. Örneğin ülkemizde Vikipedi servisi şuan erişilemez durumdadır. VPN kullanarak Vikipedi sitesine erişim sağlayabilirsiniz.

2.) Kişisel Bilgilerin Gizliliği

Okul ve iş yeri gibi birden fazla kişinin aynı internet ağını kullandığı yerlerde gizliliği sağlamak normalden daha zordur. Çünkü tüm internet trafiği ağ yöneticileri tarafından görülebilir durumdadır. Verilerinin gizliliğinden endişe eden kullanıcılar güvenli VPN hizmetlerini tercih etmektedir.

3.) İş Ağına Bağlanmak

Bazı durumlarda evden iş yerinizdeki internet ağına bağlanmanız gerekebilir. Bunu kablolu veya kablosuz olarak yapmak mümkün olmayacağı için VPN yöntemine başvurulur. Şirketiniz tarafından size verilen VPN sunucusuna bağlanmanız durumunda şirket ağında olan diğer kimseler ile birlikte ortak çalışmanız mümkün olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu