Genel Kültür

Yozgat, Aydıncık Ametist ve Yarı Değerli Taşları İşleme Derneği

Yozgat’ ın Aydıncık ilçesinde 2013 Temmuz ayında kurulan “Aydıncık Ametist ve Yarı Değerli Taşları İşleme Derneği” bölge halkı için ek gelir kaynağı olurken, Türkiye’ de bugüne kadar yeterince değerlendirilememiş olan değerli taş sektörü içinde yeni bir umut ışığı oldu. Dileriz güzel yurdumuzun dört bir köşesinden kendi bölgesel değerleri konusunda böyle güzel girişim haberleri gelmeye devam eder.

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde uzun yıllardan bu yana çıkarılan yarı değerli taşlar Halk Eğitim Merkezi atölyelerinde işlenerek mücevhere dönüştürülecek.

İlçede bulunan ve değerlendirmeyi bekleyen mücevher taşlarını işlemek ve popüler hale getirerek ilçedeki işsizliğin önlenmesi için bir üretim alanı yaratılması hedefleniyor. Aydıncık Halk Eğitim Merkezi Erol Ateş, yaptığı açıklamada Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden taş işleme makineleri ve kuyumculuk malzemeleri aldıklarını, bu sayede bölgeden çıkarılan ametist, mavi kalsedon ve çeşitli kuvars taş çeşitlerini, Halk Eğitim Merkezi atölyelerinde işleyerek ekonomiye kazandıracaklarını söyledi.

Müdürlük tarafından ‘işsizliğe karşı iş eğitimleri projesi’ kapsamında yeni kurslar açtıklarını ifade eden Ateş, “Bölgemizde iş istihdamına katkı sağlamak amacıyla meslek edindirme kursları düzenliyoruz. Bu kurslar sayesinde iş bulmakta güçlük çeken vatandaşlarımıza yeni bilgi ve beceri kazandırarak bu alanda bulundukları bölgeye ve topluma sosyal ve ekonomik katkıda bulunmaları sağlanacaktır. Mücevher taşı işlemeciliğine yönelik eğitim atölyesi yarı kıymetli taşların bol bulunduğu ilçemizde yerleşik bulunan müdürlüğümüzün merkez binasında kurulacaktır.” dedi.

Yarı değerli mücevher taşlarının işlenerek değerlendirileceğini, istihdama ve ekonomiye katkı sağlayacağını vurgulayan Ateş, “Mücevher taşı işlemeciliğinin teknik kullanım alanları ve pazarlaması yönünden belgelenmesi, üretim ve pazarlanması da yeni bir boyut kazandırılarak

tanıtımın yaygınlaştırılması geliştirilmesi sağlanmış olacaktır. Eğitime alınan işsizlerin eğitimleri süresince özgüvenlerinin sağlanabilmesi ve başarılı olabilmelerinde mesleki ve sosyal iyilileştirme süreçleri içerisinde yürütülecektir. Vatandaşlarımızın bu kursa katılabilmeleri için Yozgat İş Kurumunda kayıtlarının olması, 15 yaşını bitirmesi ve her hangi bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir.” diye konuştu.

Eğitimde başarılı olan ve kendi işini kuracak kursiyerlere Halk Eğitim Merkezi tarafından gerekli desteğin verileceğini kaydeden Ateş, “İşsizliğe karşı iş eğitimleri projesi, kapsamında mücevher taşları ve işlemeciliği, yarı değerli mücevher taşları işlemeciliği, süs taşı arama ve madenciliği, kişiye özel takı tasarımı uygulama ve teknikleri eğitimi(LAPIDARY) kursu eğitimi verilecektir. Bölgemizde mevcut olan yarı değerli mücevher taşları, eğitim merkezimizde kursiyerlerce işlenerek, kişiye özel tasarım, süs taşı ve çeşitli ürünler elde edilecek.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu