Sağlık

Zika Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Zika virüsü, 2015 yılında Brezilya birçok insanın hayatının kaybetmesiyle ciddi bir hastalık olduğunu göstermiştir. Sivrisinek vasıtasıyla hamile olan kadınlara bulaşıp yeni doğacak olan çocuğu genetik olarak mutasyona uğratıyor. Bunun sonucunda çocuk küçük kafa sendromu gibi tedavisi olmayan hastalık ile karşı karşıya kalabiliyor. Aynı zamanda doğduğu andan sonra ileriki yaşlarında zekâ geriliği ve beyin fonksiyonlarında yavaşlama gibi şikâyetler ortaya çıkıyor.

Zika virüsü kana girdiği andan itibaren belirti vermez. Bulaştıktan sonra 5 gün sonra belirtiler ortaya çıkmaktadır. Lakin belirtileri bir grip virüsü ile karıştırılıp tedavi süreci yanlış bir yola girme olasılığı yüksektir. Semptomları hafif ve seyrek geçer. Hatta hastalar kendini çok ciddi bir virüs kaptığına inanmak konusunda oldukça tereddütle yaklaşıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre son verilerinde zika virüsü oldukça yaygın bir coğrafyaya yayılmış durumdadır. Toplamda 13 ülkede görülmekte olup en çok görülme olasılığı Güney Amerika kıtasındadır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için gün geçtikçe daha fazla yayılan bir hastalıktır. 2011 yılından bu yana zika virüsüne yakalanma riski tam 10 katına artmış durumdadır. Henüz zika virüsünün tedavisi bulunamamıştır. Önlem için de aşı yöntemleri geliştirilmesine rağmen hala henüz geçerli bir aşı yoktur. Tedavi yöntemi olarak ise, sadece ağrı ve ateş düşürücü gibi semptomları hafifletmek için ilaç tedavisine başvurmaktadırlar.

Bu virüsten korunmak için, sık sivrisinek spreyi kullanmak gereklidir. Bu tehdidi içeren sivrisineklerin bulunduğu bölgelere gitmemeye gayret gösterin. Uzmanlar, virüsün görüldüğü bölgelere özellikle hamile dönemini yaşayan anne adayların gitmemesi konusunda uyarmaktadırlar.

Zika Virüsünün Belirtileri

Sağlık
  • Yüksek seyreden 40 derece ve üstü ateş seyredebilir. Buna bağlı olarak vücutta üşüme ve titreme gibi şikâyetler sık görülür.
  • Gözlerde sulama, kızarma ve kanlanma gibi şikâyetler ileri evrelerde daha fazla artmaya başlar. Özellikle göz nezlesine oldukça benzer şikâyetler görüldüğü için nezle hastalığı ile sık karıştırılır.
  • Mide bulantısı eşliğinde kusma ve mide ağrısı zika virüsünde en çok görülen belirtilerdir.
  • Eklem ağrısı ve vücutta genel bir halsizlik daha artarak dayanılmaz bir kıvama gelebilir. Buna eşlik eden baş ağrısı ise hayat kalitesini oldukça düşürür.

Zika Virüsüne Yakalanmış Biri Hangi Tedbirleri Almalıdır?

  • Bol dinlenmeli ve bulunduğu odayı her gün havalandırmalıdır.
  • Aspirin gibi kanı sıvılaştırıcı ilaçlar alması oldukça olumsuz bir durum yaşatabilir.
  • Dehidrasyon gibi sorunlar çıkmaması için bol su tüketilmelidir.
  • Sivrisinek spreyleri kullanmalı ve bu tarz hayvanlar tarafından ısırılmamalıdır. Aksi takdirde bu virüsten bulunan hastada sivrisinek vasıtasıyla başka birine bulaşabilir.

Önerilen Yazı: Bel Soğukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu