Sağlık

Bel Soğukluğu Nedir? Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en yaygın görülenlerinden biridir. Hastalık Neisserria Gonorrhoeae isimli bakterinin dış idrar kanalına bulaşması neticesinde oluşan iltihabi bir rahatsızlıktır. Özellikle çok eşli ve korunmasız ilişkilerin artması nedeniyle bel soğukluğu rahatsızlığına yakalanma sayısı son yıllarda iyice artış göstermiştir. Çoğunlukla idrar yolu enfeksiyonu şikayeti ile doktora giden 10 erkekten birinde bu rahatsızlık görülebilmektedir.

Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır?

Bu rahatsızlığa yol açan Gonore bakterisi sadece insandan insana bulaşabilmektedir. Gonore etkeni insan vücudunun dışında uzun süre yaşamını sürdüremez çünkü yaşaması için nemli ortama ihtiyaç duyar. Örneğin tuvalet kağıdında, klozet kenarlarında ve havlularda 2 saatten fazla canlı kalması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle hastalığı taşıyan kişilerle girilen cinsel ilişki sonucu bulaşır.

Hastalık vaginal, oral ve anal seks sonucunda bulaşabilmektedir. Bu nedenle kişi, ister homoseksüel ister heteroseksüel olsun hastalığın ağız ve anal yol ile bulaşma ihtimalinin olmasından dolayı her zaman risk altındadır. Bu hastalığı taşıyan bir anne adayı şayet normal doğum yaparsa hastalığı bebeğe bulaştırma ihtimali oldukça yüksektir.

Bel Soğukluğu Belirtileri

Sağlık

Hastalığın değişken bir kuluçka süresi vardır. İlk belirtiler genellikle cinsel ilişkiden 3 ile 10 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Ancak 1 ile 3 aylık gibi bir süreç içerisinde şikayetler daha belirgin hale gelmektedir. Bel soğukluğu belirtileri bu hastalığa yakalanan kadınların sadece %10’luk kısmında görüldüğü için kadınlar genelde taşıyıcıdırlar. Bu hastalığa yakalanan erkeklerin ise %80’inde belirgin şikayetler görülmektedir.

Erkekler de Görülen Belirtileri

  • Penisin ön kısmında ki idrar kanalı içinde yanma ve kaşınma şikayeti
  • Bel soğukluğunun en bariz belirtisi ise idrar kanalından sarı-yeşil renkte akıntı gelmesi
  • İdrar yaparken yanma, sık sık idrara gitme hissi ve az idrar yapma şikâyetleri belirir. Ardından sertleşme olduğunda ağrı ve meni boşalırken acı ortaya çıkar.

Kadınlar da Görülen Belirtileri

  • İdrar yaparken yanma ve ağrı
  • Sık sık idrara çıkma
  • Vajinal akıntı miktarında artma, akıntının kötü kokulu sarı-yeşil renkte veya kanlı olması
  • Adet dönemleri arasında adet dışı kanamaların olması ya da adet sırasında her zamankinden fazla kanama olması
  • Cinsel ilişki sırasında kanama ve ağrı
  • Alt karın bölgesi ve kasıklarda ağrı

Anal ilişki sonrası Gonore bakterisi makatta yerleştiyse; makatta akıntı, kaşıntı, yanma hissi, makat etrafında kızarıklık ve büyük abdest yaparken ağrı belirtileri ortaya çıkar. 

Bel Soğukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağlık

Erken teşhis edildiğinde kolayca tedavi edilebilmektedir ve bel soğukluğu tedavisi ilaçlar ile yapılmaktadır. Ancak bu enfeksiyonu geçirmekle hastalığa karşı vücutta bağışıklık oluşmaz. Bu nedenle tekrar tekrar bel soğukluğu hastalığına yakalanma riskiniz yüksektir.

Bel Soğukluğu Bulaşması Nasıl Önlenir?

Bel soğukluğuna kesin olarak yakalanmaktan sakınmanın tek yolu tek eşli cinsel yaşamdır. Birden çok cinsel partneri olan kişilerde hastalığın bulunma ihtimali çok yüksektir. Bu kişilerle korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmekten kaçınmak gerekir. Ancak belirgin şekilde şüpheli olmayan birisi ile de cinsel ilişkide hastalık bulaşabileceği de unutulmamalıdır. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak bulaşma ihtimalini düşürecektir ancak kesin olarak engel olduğu söylenememektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu