Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Siyam Kedisi Özellikleri Ve Hakkında Aradığınız Tüm Bilgiler

Siyam Kedisi

Siyam kedisi, 10 yüzyıldan beri hayatta kalan nadir ve eşsiz bir ırktır. Birçok insan büyüleyici gözleri, çarpıcı görünüşü ve zarafeti nedeniyle Siyam kedisine sahip olmak ister. Aynı zamanda göz ardı edilmeyi sevmeyen ve hem çok sesli hem de talep kar olmaktan övünen son derece zeki bir ırktır. Bir Siyam almaya karar vermeden önce, cins hakkında daha fazla bilgi edinmek için zaman ayırın ve sizin için doğru hayvan türü olup olmadığını düşünün.

1.Siyam Kedilerin Olumlu Özellikleri Hakkında Bilgi Edinin 

Siyam kedisine sahip olmak için birçok iyi sebep var. Bu cinsin sizin için uygun olup olmadığını düşünüp karar verin.

  • Siyam kedileri çok sevecen kediler olarak bilinir. Onlar kucakta oturmayı severler.
  • Onlar enerjik ve oynamayı severler.
  • Genellikle çocuklarla iyidirler. Gençlerden, yetişkinlerden daha hoşgörülü olabilirler. Tabii ki, her zaman çocuk ve evcil hayvanın güvenliğini sağlamak için kontrol etmelisiniz.
Evcil Hayvanlar Kedi Bakımı

2.Siyam kedileriyle ilişkili sağlık sorunlarından haberdar olun. 

Safkanlı hayvan, ırkı oluşturmak için gerekli olan selektif yetiştirme şartları nedeniyle sağlık problemi riskleri artabilmektedir. Siyam kedisi de farklı değildir. Siyam kedilerinde olabilecek sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:

  • Erken başlangıçlı böbrek hastalığı. Çeşitli sorunlar, erken yaşlarda böbreği etkiler. Bu durum artmış susuzluğa, iştahsızlığa, kilo kaybına, kusmaya ve erken ölüme neden olabilir. Bazı durumlarda diyetler ve ilaçlar ile yavaşlatılabilir, ancak düzenli veteriner muayenesi gerekecektir.
  • Bağışıklık sistemindeki zayıflık Megaesophagus. Özofagus, ağzı mideye bağlayan kas tüptür. Kedi megaözofagus geliştirirse, tüp büyük ve sarkık hale gelir ve bu da mide içine doğru yolculuğunda yiyeceği erteler. Bu durum yiyeceklerin yetersiz kalmasına, yetersiz kalori alımına ve yetersiz beslenmeye yol açar.
  • Göz seğirmesi. Siyam kedileri göze sinir beslemede bir tuhaflığa da sahip olabilirler, bu da gözlerinin sürekli bir şekilde bir uçtan bir uca seyrediyormuş gibi sürekli bir şekilde izlediği anlamına gelir.

3.Siyam kedilerin diğer kedi ırklarından farklı olduğunu anlayın !

Birçok kedi ırkı sakindir. Fakat bir Siyam değildir. Bazı yönlerden, bir Siyam sahibi olmak, bir köpeğe sahip olmaktan çok daha fazlasıdır. Siyam kedileri güçlü ve zekidir. Eğer Siyamlar bir şeyi yapmaya odaklanırsa, engellerden veya sonuçlardan bağımsız olarak bunu yaparlar.

4. Siyam Kedisi Bakım İhtiyaçları

DÜŞÜK: Bu kedi ırkı, minimum bakım gerektiren kısa, ipeksi tüylere sahiptir. Tüylerini haftada bir kez fırçalayın ve kulakları, dişleri, tırnakları düzenli olarak temizlediğinizden emin olun.

5. Siyam kedinizi eğitmek için zorluk çekebilirsiniz. 

Zekaları ve inatçılıkları nedeniyle, Siyam kedilerinin eğitilmesi çok zordur. Örneğin, bir Siyam, su ile ıslatılmak gibi hoş olmayan deneyimleri görmezden gelebilir, bu da onları kötü davranışlardan caydırmayı zorlaştırır.

6.Siyam kedilerin evi sevdiğini aklınızdan çıkarmayın.

Eğer bir kedi istiyorsan ve çok fazla dışarı çıkıyorsan, bir Siyam kedisi almak senin için iyi bir seçenek olmayabilir. Bu kediler çok ilgi isterler. Eğer yeterince ilgi görmezlerse, kötü davranışlar sergilerler.

  • Uzun bir süreliğine insan yokluğuna tahammül edemeyeceği için bir günden daha uzun bir süre uzakta kalacağınızda bir evcil hayvan bakıcısı kiralamanız gerekecektir.

7.Evinizi yeni bir kedi ya da yavru kedi için yeterince güvenli hale getirip getiremeyeceğinize karar verin. 

Bir Siyam kedi yavrusu almayı planlıyorsanız, o zaman evinizi güvenli hale getirmelisiniz. Ama yetişkin bir Siyam almayı planlıyorsanız bile, evinizin kedi için güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. Siyam kedileri çok zeki ve meraklıdır. Elektrik kablolarınız ile uğraşabilir veya raflarınıza tırmanabilirler.

Gevşek kabloları sabitleyin, tüm raflarınıza çocuk güvenlik kilitleri ile daha sağlam bir hale getirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu