Şifalı Bitkiler

Yoğurt Otu Nedir? Yoğurt Otu Faydaları Nelerdir?

Yoğurt Otu Nedir?

Yoğurt otu ülkemizde pek bulunmayan ama güney asya ve avrupa’nın bazı bölgelerinde yetişen özellikle kanser hastalıklarında kullanıldığı bilinen bir yeşil ot türüdür. Nemli topraklar ve sulak bölgeler de daha çok yetişir. Hasat zamanı bahar aylarından kasım ayı sonlarına kadar devam eden bir bitkidir. Çay ve merhem yapımında kullanıldığı da çok yaygındır. Genellikle kurutularak kullanıldığı bilinse de taze olarak tüketilmesi çok daha etkilidir.

Şifalı Bitkiler
Yoğurt Otu Nedir

Sitemizdeki diğer Şifalı Bitkileride inceleyebilirsiniz

Yoğurt Otu Faydaları Nelerdir?

Yoğurt otu özellikle ağız içi kanserlerde çok etkili olarak bilinir. 1860 yıllarında dahi ünlü bilim adamları tarafından kanser tedavisin de kullanılmıştır. Yoğurt otu aynı zamanda metobolizmayı düzenleyici özelliğe de sahiptir Dokuları sağlamlaştırıcı özellikleri de bilinenler arasındadır. En çok da kanı temizleyici özelliği etkili olmaktadır.

İdrar sökücü ve bağırsakları temizleyen etken maddelere sahip olması bu yönde kullanımını artırır. İnsana sakinlik veren yapıcı özelliği ile hastaları teskin etmekte de kullanılır. Böbrekler de oluşan kum ve taşlara karşıda etkili bir savaşçı olduğu bilinmektedir. Bu özellikleri ülkemizde çok bilinmese de güney asya da ve Avrupa da çok kullanılan bir bitkidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu