Şifalı Bitkiler

Tavşan otu nedir? Tavşan otu faydaları nelerdir?

Tavşan Otu Nedir?

Maydonozgillerden olan tavşan otu 60 çeşidi ile çok değişik bir bitkidir. Sulak çimenliklerde ve sık olmayan ormanlık alanlarda yetişir. Yetişmesi haziran ayında başlar eylül sonuna kadar devam eder. İnsanın sinirlerini gevşetici özelliği ile ilk bilinen özelliği söylenebilir.

Şifalı Bitkiler

Tavşan Otu Faydaları Nelerdir?

Şiddetli ağrılarda ağrı giderici olarak kullanılır. Şişkinlik giderici özelliği de unutulmadan söylenmelidir. İshali önleyici ve sindirimi kolaylaştırıcı yönleri ile de kullanım alanları mevcuttur. Tavşan otu şifalı bitkilerde 2. sınıf bir bitki olarak tanınır.

Tavşan otu halk arasında da sinirleri gevşetici olarak çok kullanılır. Bunun yanında da ishal türü hastalıklarda da çok kullanılır. Tavşan 80 ile 200 cm arasında yüksekliğe ulaşan bir bitki olarak bilinir. Toplama yapılır iken yerden en fazla 100 cm kadar kesilmesi önerilir.

Tavşan otu toplandıktan sonra mutlaka gölgelik alanlarda kurutulmalıdır. Şifalı bitkiler ile yapılan en büyük yanlış bu bitkileri güneşte kurutmaktır. Güneşte kuruyan yapraklar içinde ki etken madde ile öldüğünden bize çok yarar sağlamazlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu