Şifalı Bitkiler

Ebegümeci Bitkisi Nedir? Ebegümeci Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Ebegümeci Bitkisi Nedir?

Ebegümeci harabe duvarlar, pis yerlerin kıyılarında ama genellikle de insanların yaşadığı yerlerin çok yakınlarında yetişir. Ebegümecinin birçok çeşidi vardır. Genellikle büyük yapraklı olan ebegümeci çeşitleri bahçelerde yetiştirilmektedir.

Birçok ebegümeci çeşidi olmasına karşın hepsine üst kategori olan ebegümeci denilmektedir. Çeşitlerinin ayrı bir ismi 1xBet yoktur. Ebegümeci bitkisinin en önemli özelliği sümüksel bir sıvısı olmasıdır. Ebegümeci bitkisini ayırt edebileceğimiz en önemli özellik bu sümüksel sıvıdır.

Ebegümeci Nasıl Toplanmalı, Nasıl Tüketilmelidir ?

Ebegümeci bitkisi yaz aylarında toplanması gereken bir bitkidir. Genellikle Haziran – Eylül ayları arasında toplanmalıdır. Ayrıca ebegümeci taze tüketilmesi gereken bir bitkidir. Tavsiyemiz toplandıktan hemen sonra tüketilmesi yönünde olacaktır. Kurutularak da tüketilmesi mümkündür fakat doğru olanı taze tüketimidir.

Ebegümeci bitkisinin özelliği sümüksel formundadır. Bu formu kaybetmemek için kullanmadan önce geceden soğuk suda bekletmeli, tüketirken de üstüne ılık su ilave ederek yudumlanarak içilmelidir.

Şifalı Bitkiler
Ebegumeci Bitkisinin Faydalari Nelerdir

Sitemizdeki diğer Şifalı Bitkileride inceleyebilirsiniz.

Ebegümeci Bitkisi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır ?

Öncelikle ebegümeci bitkisinin çay şeklinde kullanılması gerekmektedir. Yaygın ve doğru kullanımı kaynatılarak çay formuna sokulmasıdır.

Ebegümeci bitkisi ağırlıklı olarak mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Gastrit, mesane iltihabı bunların en önde gelenleridir. Bunların yanında mide ve bağırsak ülseri rahatsızlarının tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Nefes darlığı ve akciğer rahatsızlıklarında ise ebegümeci bitkisinin çayı tüketilmeli, bunun yanında gece yatmadan önce ebegümeci bitkisinin yaprakları hastanın bronşlarına konulmalı, hastanın bu şekilde uyuması sağlanmalıdır.

Ebegümeci bitkisi en yaygın olarak çay şeklinde kaynatılarak içilse de bitki kompresi ve el – ayak banyoları şeklinde de kullanılabilmektedir.

Bitki kompresi ebegümeci kaynatıldıktan sonra ortaya çıkan fazlalıkların un ile ( arpa unu olursa çok iyi olur ) karıştırılarak lapa haline getirilip ayak ve ele uygulanması suretiyle olur. Çok sık kullanılan bir yöntemdir, el ve ayak rahatsızlıklarına karşı geliştirilmiş en etkili alternatif tıp yöntemlerindendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu