Evcil HayvanlarKedi Bakımı

Yastığımı Kedim Kapıyor

Kedim Bebe gündüzleri çok sevimli ve maceracıdır, ama I geceleri bir yastık canavarı olup çıkıyor. Yatma saatinde, ben dişlerimi fırçalarken o da yatağın ayakucuna çıkıp yerleşiyor. Ben yorganın altına girince yavaşça yukarı tırmanıyor ve koy numa sokulup yatıyor. Ama gecenin ilerleyen saatlerinde ben derin uykuya dalınca, Bebe yastığıma tamamen el koyuyor. Ayaklarıyla üstüme basıyor ve beni uykumdan uyandınyor. Kedimin geceleri yanımda uyuması hoşuma gidiyor, ama onun bu yastık kapma huyu yüzünden uykusuz kalıyorum. Bebe’nin yastığımı rahat bırakmasını nasıl sağlayabilirim? Yatağınızı kedinizle paylaşma konusunda kesinlikle I yalnız değilsiniz. Günümüzde, kedi sahiplerinin neredeyse üçte biri geceleri kedileriyle birlikte uyuyor. Bu da çok şaşırtıcı değil, çünkü kediler, tüylü yumuşacık bedenleri ve o rahatlatıcı mırıltılarıyla insanların uykuya dalmasını kolaylaştırıyor. Ancak, Mayo Uyku Bozuklukları Merkezinde yürütülen bir araştırmaya göre, kedilerinin geceleri yataklarında uyumasına izin veren insanların yarıya yakını, uykularının sık sık bölünmesi yüzünden sabahları yorgun uyanıyor. Yine aynı araştırmaya göre, kedi sahiplerinin birçoğu kedilerine o kadar düşkün ki, geceleri onlara yakın olabilmek uğruna kötü bir uykuyla yetinmeye razı oluyorlar. İtiraf edeyim ki aynı suçu ben de işliyorumbenim kedilerim yatağımın alt üçte birlik kısmından yukarı çıkmıyorlar; ama ben geceleri sırtüstü yatıyorum ve bu da başlarını ayaklarıma ya da bacaklarıma dayayıp uyumaları için onlara çok uygun bir ortam yaratıyor. Neyse ki sadece benim değil, kedilerimin de uykusu ağırbir kez kendilerine bir yer beğenip yerleştikten sonra, genellikle orada sabaha kadar uyuyorlar.

Ancak sizin Bebe nizde açıkça patronluk havaları seziliyor. Bebe sizin tercihlerinize hiç aldırmadan kendi canının istediği yerde uyuyabileceğini düşünüyor. Kediniz ne kadar sevimli olursa olsun, yatağınızın ve yastığınızın kontrolünü yeniden ele geçirmek ve yatak sınırları konusunda Bebe yi yeniden eğitmek zorundasınız. İlk iş olarak, yatağınızın ayakucuna daha fazla çekicilik kazandırın. Kediniz için özel bir pelüş yastık ya da bir polar battaniye satın alın. Yatağın ayakucuna yerleştiği zaman onu övün. Her
gece uykuya dalmadan önce kedinizi mutlaka yatağın ayak ucuna kaydırmış olun. Ya da isterseniz, bir uzlaşma yolu olarak, Bebe nin yastığını kendi yastığınızın yanma koymayı deneyin. Bebeyi yastığınızdan uzak tutmak için yastığın üstüne bir tür turunçgil kokusu sıkmayı düşünebilirsiniz (bu sizin hoşunuza giden bir koku olsun). Kediler turunçgil kokusunu hiç sevmezler. Eğer Bebe gece yarısı sizi uykunuzdan uyandırırsa onu tutup kendi yerine koyun ya da yataktan aşağı itin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu