Sağlık

Bitkisel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı için piyasada yüzlerce kimyasal ürünler bulunmaktadır. Televizyonlarda her bölge için çeşitli kremler, ürünler, spreyler ve çeşitli ürünlerin tanıtımı yapılmakta. Kimyasal ürünlerin,  vücudumuzda uygulanması bazı kişilerde alerjik ya da rahatsız edici kokulara sebebiyet verebiliyor.

Bu ürünlerin maddi açıdan da bütçeleri zorlaması da alternatif yöntemlere yönelmeye sebebiyet veriyor. Aslında çoğu cilt bakım ürünlerinin ham maddelerinde şifalı bitkiler den faydalanılıyor. Karaciğer ve sindirim sistemi iyi çalışan kişilerin cildi de sağlıklıdır.

Sağlık
Bitkisel Cilt Bakimi Nasil Yapilir

Sitemizdeki diğer Sağlık konularınıda inceleyebilirsiniz.

Çünkü karaciğer ve sindirim sistemi cilt ve saçlar için önem taşır. Bitkisel cilt bakımı için örneğin, marul yapaklarının suyu sıkılarak, su ile yüze masaj yapılabilir. Cildin yumuşaması ve pürüzsüz bir hal alması için bu yöntem uygulanabiliyor. Kuru ciltli kişiler, zeytinyağı ve çürük elma karışımı ile cilde masaj yaparak sürmesi ve 5-10 dakika beklendikten sonra yüzün ılık suyla yıkaması ile bu sorunu giderebilir.

Sivilceler ise yağ bezlerinin fazla çalışmasından kaynaklanır. Sıkılması tavsiye edilmez. Yüzünde sık sivilce oluşan kişiler yağlı tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden olabildiğince uzak durmalıdır. Sivilce tedavisi için ise, ekşi nar suyu ile yarım su bardağı sirke karıştırılır yüze sürülebilir.

Şifalı bitkiler olarak sivilce tedavisi için şu kür uygulanabilinir. 2 su bardağı suya, 2 çorba kaşığı çörekotu koyularak 10 dakika boyunca kaynatılır. Kaynatılan su tülbentten süzülür ve bir tutam pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine sürülür ve kuruması beklenir. Bu şekilde cildinizde ki sivilcelerden de kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu