Diyet

Zayıflamanızı ve Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak 10 Harika Yöntem

Bir zayıflama planını uygularken, kilo vermenizi sizin için daha kolay hale getirecek bazı yöntem ve taktikleri sizlerle paylaşmak istedik.

İşte Zayıflamanızı ve Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak 10 Yöntem

Diyet
  1. Sabah kalktığınızda, yüksek protein içeren bir kahvaltı yapın. Bunu tavsiye etmemizin sebebi ise; yapılan araştırmaların, yüksek protein içeren gıdaların ağırlıkta olduğu bir kahvaltı yapıldığında, gün içerisinde yeme isteğinin ve kalori alımının azaldığının tespit edilmiş olması.
  2. Şekerli içeceklerden ve meyve suyundan uzak durun. Bunlar, gün içerisinde farketmeden size kilo aldıran en şişmanlatıcı şeylerdir ve onlardan kaçınarak gereksiz kalorileri almamış olursunuz, bu da kilo vermenize yardımcı olur.
  3. Yemeklerden yarım saat önce bir su bardağı su için. Diyet yapan kişiler arasında yapılan bir araştırmaya göre, yemekten yarım saat önce bir bardak su içen kişilerin,  içmeyen kişilere göre kilo verme oranları ilk 3 ay boyunca %44 daha fazla oluyor.
  4. Beslenme öğünleriniz için, kilo verdiren, zayıflama dostu yiyecekleri seçin. Yağ oranını düşüren veya yağ yakımını hızlandıran bazı gıdalar (elma sirkesi, avokado, greyfurt gibi), zayıflamak istiyorsanız, kilo vermek için oldukça faydalıdır.
  5. Suda çözünebilir lifli gıdalarla beslenin. Yapılan çalışmalar, çözünür diyet liflerinin, özellikle göbek bölgesindeki yağları azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca, lif takviyeleri de faydalı olabilir. Diyet lifleri ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYIN!
  6. Şekersiz kahve veya çay için. Eğer, kahve veya çay tiryakisiyseniz, şekersiz olması koşuluyla rahatlıkla içmeye devam edebilirsiniz. Çünkü çay ve kahvede bulunan kafein, metabolizma hızını %3-11 arasında artırabilmektedir.
  7. Çoğunlukla işlenmemiş (rafine işlemi görmeyen), bütün halinde gıdaları tüketin. Kolay olsun diye genelde marketlerde satılan hazır yemekleri, çorbaları, uzun dayansınlar diye katkı maddesi eklenen gıdaları kullanmayın. Tüm gıdalar da denilen bu besinlere örnek olarak organik sebze, tahıl ürünleri, meyve ve yemişler, yine bunlarla yapılan meyve ve sebze suları, organik et, süt ve yumurta, deniz ürünleri ve deniz balıkları sayılabilir. İşlenmemiş gıdalar, vücudunuz için daha sağlıklı, lif ve besin açısından daha doyurucudur ve aşırı yemek yeme isteğinizi azaltırlar.
  8. Yemeğinizi yavaş ve iyice çiğneyerek yiyin. Yemeklerinizi yavaş yemek, kilo vermenin önemli yöntemlerinden biridir. Hızlı yiyen insanlar, daha çabuk ve daha fazla kilo alırlar çünkü doyduklarını hemen anlamadıkları için yemeye devam ederler ve haliyle ihtiyaçlarından fazla yerler. Yavaş yediğiniz zaman, daha çabuk doyarsınız ve doyduğunuzu hissettiğinizde de yemeyi zamanında bırakırsınız. Ayrıca yavaş yemek, zayıflamanızı kolaylaştıran hormonların artışına sebep olmaktadır.
  9. Öğünlerinizi küçültün, daha küçük tabaklar, kaseler kullanın. Yapılan çalışmalar, daha küçük tabaklar kullanarak diyet yapanların, otomatik olarak daha az yemek yediklerini ve  daha hızlı kilo verdiklerini göstermiştir. Çok basit ve garip görünse de bu yöntem, kilo verirken çok işe yaramaktadır. (Örnek:Uzakdoğu mutfak kültürü ve düşük şişmanlık oranı)
  10. Her gece, iyi bir “gece uykusu” çekin. Uyku eksikliği, kilo almadaki en güçlü risk faktörlerinden birisidir, bu nedenle uykunuzu iyi almaya dikkat etmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu